Metal Dedektörü

Metal dedektörü, metallere duyarlı olan dedektör tipine verilen isimdir. Metal dedektörü modelleri içerisinde en çok, pulse induction detector ve VLF IB dedektörler yaygın olarak kullanılır. VLF IB, prensibi ile çalışan cihazlar, metalleri değerli – değersiz diye iyi ayırt edebilirler. Düşük güç tüketimleri vardır. Uzun pil ömürleri sayesinde, araştırma yapmak daha eğlenceli hale gelir. Arama bobini çapları küçüktür, fazla yer kaplamaz. Taşınması ve kullanım kolaylığı vardır.

Yüzeysel metal algılamada aranılan cihazlardır. Pulse induction metal dedektörü ise, diğerlerine kıyasla çok dah fazla güç tüketimi olan, Şarjlı pil yada akü ile çalışan cihazlardır. Büyük arama başlıklarına sahiptirler. Kullanımı zor ve zahmetlidir. Fakat toprak altındaki metal nesneleri, en iyi algılayabilen metal dedektörü budur. Pulse dedektörler düşük frekanslı, yüksek güçlü manyetik şok dalgaları ile çalışırlar. Frekans ne kadar düşük olursa, elektromanyetik enerjinin toprak yüzeyinden geri yansıması o kadar az olmaktadır. Yani, daha derinlere etki etmektedir. VLF IB dedektörlerde kullanılan frekans değeri çok daha yüksektir. Ondan dolayı yüzeysel metal aramalarda kullanılırlar.

 

Metal dedektörü kullanılırken, toprağın mineral düzeyi yüksek ise verimsiz çalışma, iyi algılayamama ve yanılmalar karşımıza çıkmaktadır. Yüksek mineralli toprakta araştırma yaparken, otomatik sıfırlama modunda çalışma yapmamız gerekir. Mineralli toprakta sıfırlama yaparken arama bobini havada tutulmaz. Toprak yüzeyine yakın tutulur. Bobin ile yüzey arasındaki yükseklik ve manyetik yoğunluk sıfır kabul edilir. Metal dedektörü ne kadar kaliteli ise, mineral düzeyi yüksek topraklarda o kadar iyi performans gösterir. Power pulse dedektör firmasının üretmiş olduğu metal dedektörü modelleri, mineralli toprakta araştırma yapabilecek özelliklerle donatılmıştır.

Metal dedektörü, farklı teknolojik özelliklere de sahip olmalıdır. Örneğin manyetometre özelliği olmalıdır. Bu sayede çok daha derinlerden nesnel tespitler yapılabilir. Bilgisayar programları ve 3D grafik nesnel tespit özelliği bulunmalıdır. Bilgisayar bağlantı noktası kablosuz olmalıdır. Wi-fi ya da bluetooth bağlantı noktasına sahip olmalıdır. GPS konum bilgileri alınabilmeli ve bölgesel tespit yapabilmelidir. Bu sayede nerelerde hangi sinyaller ile karşılaşıldığını sonradan da inceleyebilirsiniz.

 

Metal dedektörü, manyetometre özelliği sayesinde ulaşamadığı derinliklerdeki metal ve manyetik nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Metal dedektörü, en fazla 0 – 3 metre toprak altı derinliklerinde araştırma yapabilirken, manyetometre özelliği sayesinde 10 metreye kadar toprak altındaki metal ve manyetik nesneleri tespit edebilmektedir. Birçok dedektör firması manyetometre sensörü olarak, uzak doğudan getirtilen pusula sensörlerini kullanmaktadırlar. Kullanıcı cihaz incelemesi yaparken bu durumu anlamak için şunu yapmalıdır. En fazla kibrit kutusu kadar olan bir doğal mıknatıs bulup, ( neodyum olmayacak, siyah renkli olanlardan ) cihaza yaklaştırdığında 3-5 metre mesafeden algılandığını görmesi gerekir. Eğer cihaz mıknatısı 30- 60 cm arasından görüyorsa, pusula sensörü kullanılmış demektir. Öyle bir cihaz işe yaramaz.

 

Metal dedektörleri, çağımızın en gelişmiş mikcrocontroller’leri ile sayısallaştırılıp, daha kullanışlı hale gelmişlerdir. Renkli TFT dokunmatik LCD ekran ve özel işletim sistemleri ile çok daha kolay kullanılabilmektedirler. Kullanım kolaylığı ve görsel zenginlik bakımından power pulse dedektör DSP 33F modelini tavsiye ederiz.