• Dedektör
 • Altın Dedektörü
 • Define Dedektörü
 • Metal Dedektör
 • 3D Dedektör
 • 3D Altın Dedektörü
 • 3D Define Dedektörü
 • Magnetometer
 • Magnetometer-Dedector
 • Manyetometre
 • Manyetometre-Dedektor
 • Magnetometer-Program

Altın Dedektörü

Altın dedektörü, altın metaline karşı duyarlılığı ve seçiciliği artırılmış, metal dedektörü çeşitidir. Altın dedektörü olarak adlandırılan cihazlar, VLF detector, pulse induction detector, ve IB detector çalışma prensiplerinde olabilir. Değerli değersiz metal ayrımı yapabilen cihazlar altın dedektörü olarak adlandırılmaktadırlar. Altın ve bakır metalleri manyetik alan etkileşiminde birbirine çok yakın özellikler göstermektedirler. Her ikisi de değerli metal sınıfında değerlendirilirler. Altın dedektörü modelleri, diğer dedektör çeşitlerine göre daha hassas ve daha duyarlı cihazlardır. Değerli metal algılama ve ayırt edebilme özelliği her cihazda aynı değildir. Özel cihazlar metal algılamaya başladığı andan itibaren ayrım yapmaya başlarlar. Altın dedektörü diye adlandırılan cihazlar diğerlerine göre daha pahalı olurlar.

Define dedektörü olarak kullanılan cihazlar, genelde altın dedektörü olarak bilinirler. Define arayan insanlar, kullandıkları cihazların verimsiz çalışmasından ve iyi ayırt etmediğinden şikayet ederler. Define arayan profesyonel ekipler metal dedektörü ile yüzeysel aramalar yaparlar 0- 3 metre. Asıl araştırma cihazı GPR radar dedektör ve manyetometre’dir. Gpr radar, verici frekansının değerine göre 80 metre derinliklere kadar nesnel tespit yapabilmektedir. Manyetometre dedektör ise 0-10 metre toprak altı derinliğine kadar nesnel tespit yapabilmektedir. Bu cihazlar ile aranılan nesne tespit edilir, sonrasında yüzeysel metal araştırmalarında altın dedektörü kullanılır.

Altın dedektörü hangi özelliklere sahip olmalıdır?

1- Altın dedektörü altın ve değerli metalleri ayırt edebilmelidir.
2- Altın dedektörü, pulse induction prensibi ile çalışırsa toprak altı daha derin tespitler yapabilir.
3- Cihazda, değerli ve değersiz metal tespiti için özel program algoritmaları bulunmalıdır ( FFT )
4- Osiloskop özelliği bulunmalıdır. Elektromanyetik spektrum gözlenebilmelidir.
5- Manyetometre özelliği bulunmalıdır.

Altın dedektörü çalışırken, insan sağlığı düşünülmelidir. Arama bobinleri vücuttan uzakta tutulmalıdır. Düşük frekanslı elektromanyetik şok dalgaları, insan derisinden yüksek frekanslı sinyaller gibi geri yansımaz. İnsan sinir sistemi doğrudan etkilenir. Yapılan deneysel çalışmalarda, düşük frekanslı elektromanyetik enerjinin, insan üzerindeki etkileri şunlardır; Unutkanlık olmaktadır, eklem ve bacak ağrıları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çarpıntı ve yüksek tansiyon sorunları gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar kısa süreli gözlemlerin sonuçlarıdır. Uzun süreli detaylı gözlem yapılmamıştır.

Metal dedektörü, küçük nesneleri küçük arama başlığı ile daha iyi algılar. Büyük başlıklarda ise büyük metal nesneler daha uzaklardan algılanabilmektedir. Algılama hassasiyeti ve uzaklığı üretici firmalara göre değişim gösterir. Fabrikasyon üretim yapılmış dedektör sistemleri, orta derece hassasiyete sahiptir. Bu cihazlar uygun fiyatlı olur ve çok kullanışlıdırlar. Pil ömürleri uzundur. Fazla güç harcamazlar. Ayrıca fiziksel tipleri gayet düzgündür. Bazı dedektör firmaları da müşterilerine özel üretim ile yapılmış cihazlar sunarlar. Fabrikasyon cihaza göre çok daha hassas ve kaliteli cihazlardır. Güç tüketimleri daha fazladır. Fakat bu cihazların fiyatı yüksektir. Ayrıca bulunması da zordur.